Chcesz zapisać dziecko do pobliskiego przedszkola na Wilanowie? Dowiedz się, co powinieneś sprawdzić!

Okresem rozłąki dziecka z rodzicami to często bardzo trudne i emocjonalne przeżycie, natomiast obowiązki zawodowe niekiedy zmuszają nas, aby nasze pociechy trafiły do żłobka lub przedszkola. To wcale nie musi oznaczać nic złego, gdyż obecność malucha w takiej placówce może przynieść wiele korzyści. Naszym obowiązkiem jest jednak to, aby wybrać takie miejsce, gdzie spełniane są wszelkie normy i wymagania, aby nasza pociecha czuła się tam dobrze, a my jako rodzice mogli być spokojni o jego bezpieczeństwo.

Obecnie, natkniemy się na setki ofert publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych. Szczególnie w większych miastach, przedszkola rozmieszczone są bardzo regularnie i nie powinno być problemu, aby odnaleźć coś w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Pomocny może okazać się Internet, a wystarczy, że do wyszukiwarki wprowadzimy odpowiednie hasło, np. przedszkole Wilanów. Pamiętajmy, że istnieje sporo czynników, które są o wiele ważniejsze niż cena oraz lokalizacja, stąd to właśnie na nie powinniśmy szczególnie nakierować swoją uwagę.

Spojrzenie z obydwu perspektyw

Jako rodzic

To nasze zdanie będzie najważniejsze, gdyż to my jako rodzice będziemy rozpatrywać plusy i minusy danej placówki. Pamiętajmy o tym, że decyzja musi być korzystna nie tylko dla dziecka, ale także dla nas samych. Jeśli dziecko będzie dobrze czuło się w danym przedszkolu, także i my zyskamy komfort psychiczny oraz satysfakcję.

Jako dziecko

Kiedy chcemy odnaleźć najlepsze przedszkole, powinniśmy pomyśleć szczególnie o swoim dziecku, jego potrzebach, uczuciach, emocjach, a także zainteresowaniach. Na pierwszą wizytę w danym miejscu, warto zabrać ze sobą malucha, a wówczas sami zobaczymy gdzie czuje się najlepiej. Zwykle niestety jest tak, że dziecko niemające wcześniej styczności z podobnymi miejscami, nie będzie raczej zasolone z obecności w takiej placówce. Pamiętajmy natomiast o tym, że nie wolno kompletnie odizolować naszej pociechy od wyboru przedszkola. Miejsce to, stanie się w końcu jego drugim domem i ma czuć się tam w pełni swobodnie. Wizyta pozwoli nam dostrzec przede wszystkim to, czy dziecko będzie mogło się szybko przyzwyczaić do panujących tam warunków.

Podczas wyboru, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pewne aspekty…

Bardzo istotne okazują się być opinie środowiska, dlatego warto zorientować się co o danej placówce myślą nasi znajomi, bądź też rodzice, którzy posyłają tam na co dzień swoje dzieci. Warto odwiedzać zatem miejsca polecane przez innych, mając jednak z tyłu głowy to, co najważniejsze jest dla nas, a nie dla pozostałych. Zaleca się także wykonać wstępną rozmowę telefoniczną. Dobrze, jeśli spotkamy się z otwartością oraz komunikatywnością ze strony osoby pracującej w owym przedszkolu. Wymagajmy zatem pozytywnego nastawienia i miłego tonu rozmowy, a także umiejętności precyzyjnego i szczegółowego odpowiadania na nasze wszystkie pytania.

Nasze wrażenie po pierwszej wizycie w przedszkolu

Zwróćmy uwagę na to, jak zostaliśmy powitaniu po wejściu, na sposób rozmowy z nami, a także czy zaproponowano nam oprowadzenie po placówce. Warto, jeśli pracownik opowie nam o wszelkich zwyczajach i specyfice. Dobrze jest poznać kadrę pracowniczą, a już na pewno przyszłego wychowawcę naszego dziecka. Niekiedy uzyskamy także możliwość rozmowy z taką osobą, a ta będzie na tyle otwarta, że pozwoli nam wejść do grupy. Zauważmy też, w jaki sposób pracownik podejdzie do naszego dziecka – czy z nim porozmawia, zachęci do zobaczenia istotnych miejsc placówki.

Zwróćmy uwagę na wystrój wnętrza. Obecność wywieszonych prac plastycznych dzieci, galerie zdjęć oraz informacje na tablicach to nic innego, jak świadectwo poziomu otwartości na rodziców. Pokazuje to także, jakimi metodami dane przedszkole realizuje wszelkie procesy wychowawcze oraz dydaktyczne. Plusem będzie także względna estetyka oraz czystość i ład najważniejszych pomieszczeń. Mowa tu zarówno o samych salach, jak i łazience, korytarzu, czy też szatni.

Post Author: bbartek